Novinka: OUTPLACEMENT   Viac info

Neverbálna komunikácia USA – Slovensko (Case Study)

Neverbálna komunikácia USA – Slovensko (Case Study)

Dušan Straňák, 17.6.2019

Neverbálna komunikácia sa nás bytostne týka, či už si to uvedomujeme alebo nie. Ak pochopíme svoje vlastné emócie, neverbálnu komunikáciu a svoje vzorce prezentovania sa, môžeme vo svojom správaní veľa vecí zmeniť a vylepšiť. Naše správanie a vystupovanie znamená úspech resp. neúspech pri pohovore, obchodných stretnutiach, poradách či dôležitej prezentácii. Neverbálna komunikácia – nás môže veľa naučiť. Skúsme sa niečo naučiť na príkladoch z praxe – štúdia neverbálnej komunikácie USA – Slovensko 

 

Podanie ruky Donalda Trumpa vs. Pellegríniho a Šefčoviča

Pri podávaní ruky politici hlavne z krajín ako je USA, Rusko, Británia a Francúzsko veľmi dbajú na to, ako na fotke budú vyzerať, a kto bude pri podaní ruky v diplomatických stykoch pôsobiť dominatne.

Ukažkové dominatné podanie ruky. Čo dáva Trumpovi dominantnejšiu pozíciu?

  • Je vyšší
  • Stojí na fotke vľavo (pri podaní ruky vidíme chrbát jeho ruky čo pôsobí dominantnejšie)
  • Potľapkanie po ramene, resp. po predlaktí zdôrazňuje prevahu

Ako eliminovať dominanciu?

V tomto je „majster“ práve Donald Trump, môžeme sa pozrieť ako eliminoval lepšiu východiskovú pozíciu Mariana Šefčoviča:

  • Pritiahol ruku Šefčoviča bližšie k sebe a silne mu stlačil končeky prstov. Je to jeho častá taktika, ktorú používa, ak sa nenachádza v dominantnej východiskovej pozícií.
  • Môže to síce pôsobiť zvláštne, ale účel to splnilo!

 

Ako môžete vidieť na fotke s Trudeauom, je to jeho obľúbená technika. Jednou z jeho taktík je aj to, že podanie ruky ešte prekryje druhou rukou. Všetko je to snaha ukázať svoju kontrolu a dominanciu.

 

Podanie rúk Trumpa a Pellegríniho 

Veľmi dobre je to vidieť pri privítaní nášho premiéra s Trumpom. Trump (stojí vľavo) vidíme chrbát jeho ruky. Tým, že si pritiahne premiéra bližšie k sebe, Trump ukazuje dominanciu, ktorú ešte zdôrazňuje patrným dotykom na predlaktie druhej premiérovej ruky.

V prípade oficiálneho fotenia s našim premiérom sa o tieto „finty“ nepokúsil. Naopak, "vedenie" dominancie prevzal dôrazným podaním ruky práve Peter Pellegríni, keďže mu vidíme chrbát ruky. Zaujímavé však je držanie ľavej ruky. Obaja páni majú ľavú ruku v podobnej pozícií a pôsobia uvoľnene, čo by mohlo prezrádzať spokojnosť rozhovoru na oboch stranách.

Verím, že táto krátka, no zaujímavá analýza podávania rúk bude pre vás inšpiráciou. Využiť neverbálnu komunikáciu môžete napríklad aj pri pohovore a presvedčiť vášho budúceho zamestnávateľa o svojom kvalitnom prejave a sebaprezentácii. 

Zdroj: google.com

Dušan Straňák
Dušan Straňák

Koučingu a školeniu manažérskych pozícií a tímov sa venujem od roku 2006. Štyri roky som pôsobil v Anglicku a Írsku ako lektor. Dnes pomáham spoločnostiam s projektmi a stratégiou riadenia a tvorím T&D roadmapy pre klientov vediem kurzy na podporu oddelení ako nákup, predaj, marketing a stredný manažment. Zameriavam sa na koučovanie, trénovanie, mentoring a konzultácie.