Novinka: OUTPLACEMENT   Viac info

Chystáte sa na pohovor cez Skype? S čím začať a ako byť autentický?

Chystáte sa na pohovor cez Skype? S čím začať a ako byť autentický?

Jana Sliacka, 24.1.2018

Pred niekoľkými rokmi sa pracovné pohovory nerobili ináč ako formou osobného stretnutia. Životopisy sa zbierali cez pracovné portály a úrady práce... Technická práca v odbore HR bola úplne iná a recruiter nemal toľko novodobých vymožeností – online aplikácií či možností cez platformy sociálnych sietí. Dnes je situácia ďaleko prívetivejšia, napríklad silnejšie sú sociálne siete, ktoré umožňujú networkovať a vyberať nielen z vašich kontaktov, prípadne sa môžete pustiť do pohovoru cez Skype. Ukazuje sa, že forma videohovoru pri hľadaní nového kandidáta do zamestnania je bežná prax, a preto vám dnes prinášame tipy s čím začať a ako byť autentický.

Ak vás delí vzdialenosť, nie je nič lepšie ako Skype

Prostredníctvom Skypu sa dnes hľadajú prevádzkoví pracovníci do fabriky ale aj manažérske pozície či riaditelia. Verte alebo nie – je tomu tak už niekoľko rokov. Slovensko je v tomto oproti iným krajinám o niečo pozadu a na tento trend nabiehalo veľmi pomaly. Stále sa nájdu recruiteri, ktorí ešte stále požadujú, aby sa uchádzač dostavil na prvé kolo pohovoru osobne, aj keď jeho geografická vzdialenosť presahuje hranicu niekoľko stoviek kilometrov.

Skype má nesporné výhody pre obe strany:

 1. Uchádzačovi ušetrite náklady na cestu.
 2. Komunikáciu cez Skype viete prispôsobiť vývoju pohovoru a povahe uchádzača.
 3. Pohovor môžete viesť, aj keď ste na cestách.
 4. Na termíne skype pohovoru sa dokážete dohodnúť flexibilnejšie prípadne ho flexibilnejšie presunúť.

Užitočné tipy ako viesť pohovor cez Skype

 1. Najprv si vytvorte profesionálny Skype účet so špeciálnou adresou určenou na recruiterské pohovory (pozostávajúcou z názvu firmy pre ktorú pracuje a priezviska). Mali by ste sa určite vyhnúť adresám typu medvedik44.
 2. Overte si všetky technické záležitosti, aby ste začali s kandidátom komunikovať ako profesionál. Vyskúšajte si mikrofón, kameru a či sú napríklad v zábere kamery viditeľní všetci účastníci pohovoru.
 3. Ak sa stane, že sa kandidátovi z technických príčin nebude dariť pripojiť, nenechajte sa odradiť. Ubezpečte ho, že všetko je v poriadku, aby zbytočne neznervóznel a prípadne si dohodnite iný čas. Pohovor cez Skype je o proaktivite, zväčša to nie je záležitosť technickej zručnosti, pretože inštalácia a spustenie je naozaj jednoduché.
 4. Na pohovor cez Skype si nájdite pokojné miesto, kde vás nebude nikto vyrušovať. Ideálna je miestnosť, kde bežne vediete osobné pohovory. Zo strany kandidáta je nepríjemné, ak sa počas pohovorovania ocitne v situácii, že sa príde recruitera na niečo opýtať netrpezlivý kolega.
 5. Nezabudnite, aby ste za sebou nemali mať okno, pretože vás kandidát uvidí len ako čiernu siluetu. Ak plánujete použiť laptop, tak si ho niečím podložte, pretože by ste mali pozerať priamo do obrazovky (vo výške očí) – nie zvrchu ani zospodu.
 6. Samozrejme aj pri pohovore cez skype platia rovnaké pravidlá ako pri osobnom pohovore, ktoré isto dobre poznáte. Pohovor veďte vhodne oblečený a v závislosti od vašej firemnej kultúry. Profesionálny outfit nielenže robí dobrý dojem, ale dáva vašim slovám váhu. Na pohovor sa deň pred tým svedomito prichystajte: majte po ruke jeho životopis a otázky, ktoré sa potrebujete opýtať.
 7. A nezabudnite. To, v akej atmosfére bude pracovný pohovor cez Skype prebiehať, je zodpovedný najmä recruiter. Preto sa dobre nalaďte, počas rozhovoru sa usmievajte a držte sa pripravenej štruktúry.

S týmito tipmi je úspech pri pohovor cez Skype zaručený! Ak si aj napriek tomu celkom neveríte, vyskúšajte si pohovor s niekým blízkym, aby ste svoj pohovor so skutočným uchádzačom zvládli autenticky a profesionálne. Veľa šťastia!

Zdroj:unsplash.com, ezisk.sk 

Jana Sliacka
Jana Sliacka

V recruitingu sa pohybujem od roku 2006. Od akčných začiatkov a viac ako 500 úspešne zrekruitovaných kandidátoch v roli personálnalneho konzultanta, cez manažéra projektu 100% Interviewed Applicants som dospela až k pozícii projektového manažéra cvmango.com. Teraz už neobsadzujem iba dream-joby, ale pomáham klientom nájsť tie najlepšie talenty do ich dream-teamu.