Biznis raňajky - jeseň 2019   Rezervovať termín

Letný špeciál: Ako networkovať počas dovolenky

Letný špeciál: Ako networkovať počas dovolenky

Martin Marek, 31.7.2018

Rozširovanie siete kontaktov a poznávanie ľudí, ktorí môžu prispieť k rozvoju Vášho kariérneho rastu, je i pre samotných recruiterov krokom vpred. Začnite networkovať už teraz, v letnom období, nečakajte na reštart príležitostí na jeseň.

Ste na dovolenke? Výborne, aj oddychová destinácia môže efektívne tomuto účelu poslúžiť! Leto je časom na spoznávanie nových tvárí, (biznis) kultúr a miest, získavanie cudzokrajných skúseností a b(i)alancovanie nad vlastným životom. Zvykneme byť otvorenejší, ústretovejší, nápomocnejší a „hladní po nových známostiach“. Networkovanie v lete je aj v dôsledku týchto atribútov dobrým momentom, kedy začať.

Čo z toho budem mať?

Sieťovanie Vám rozširuje Vaše možnosti a príležitosti. V prvom rade sa môžete dozvedieť o nových pracovných výzvach, o rozbiehajúcich sa projektoch, o dianí vo Vašom meste, ako doladiť funkčnosť pracovného tímu a získať nové obzory, naraziť na možnosti, ktoré napríklad na pracovných portáloch nie vždy musíte nájsť. Krátkodobé projekty a pozície, zaujímavé nielen svojim obsahom, ale atraktívne i z hľadiska podmienok a benefitov, sa neraz šíria prostredníctvom odporúčaní a „ústnym podaním“. Známy zdieľa so známym, ten posunie bratrancovi a ten svojej žene, ktorá má všetky predpoklady na to, aby sa novej úlohy dobre zhostila... A ruka je v rukáve!

Ako postupovať?

Kladiete si otázku – „ako začať networkovať, ak som na dovolenke? Pamätajte na to, že je dôležité mať oči a uši otvorené, pre zachytenie prvých signálov záujmu o konverzáciu. Keď ste pod slnečníkom na pláži alebo na terase v reštaurácii, nebuďte zádumčivý a radšej nasávajte informácie, sledujte. Ak natrafíte na rodákov z domova, pokúste sa o nadviazať kontakt, prihovorte sa a zlepšujte tak svoje zručnosti. Prvé reakcie sú vlastne hodnotnou spätnou väzbou, ktorú dostanete.

Ak nie ste práve na dovolenke a momentálne nemáte kam a s kým „vypadnúť“, založte si napríklad konto na kariérnej sociálnej sieti LinkedIn, Xing atď. Ak ste recruiter alebo headhunter, tak tento prvý krok máte pravdepodobne už za sebou... Facebook? Nie, Facebook sa využíva skôr na neformálnu komunikáciu, viac pre zábavu, pohodu a chvíle, keď práve sedíte vo vlaku... Skúste vypátrať, či sa vo Vašom okolí neplánuje nejaké coworkingové stretnutie alebo beseda, ktorá Vás „chytí za srdce“ a nemali by ste tam teda chýbať.

Pripravte si a trénujte „reč o sebe“ – elevator pitch

Predstavte si, že v coworkingovom centre alebo na besede stretnete človeka, s ktorým sa dáte do reči a ktorému potrebujete niečo na úvod o sebe povedať. Aj odpovede na zdanlivo triviálne otázky:  Čo robíš? Pre koho pracuješ? Aký je Tvoj prínos? O čom je Tvoj projekt/nápad? rozhodujú o tom, či sa bude druhá strana chcieť s Vami ďalej rozprávať, alebo opätovne stretnúť, a napríklad posunúť Váš projekt o kus vpred. Rozmyslite si a precvičujte, vylepšujte Váš maximálne 30 sekundový „elevator pitch“, tzv. výťahovú reč o sebe. Nie je totiž isté, že stretnete dôležitého človeka aj nabudúce, a či sa vyskytne ešte druhá šanca na reparát.

Napríklad: Som motivačný kouč a lektor v spoločnosti XY. Už 10 rokov sa zaoberám zamestnaneckou spokojnosťou. Som prvým kontaktom pre nových zamestnancov, stabilnou oporou pre ostatných zamestnancov a spojkou medzi nimi a vedením... v mojej práci ma tešia výsledky – najmä skvelá pracovná atmosféra.

Kujte železo za horúca!

Chybou je, ak zvládnete všetko vyššie, úvod, pitch, stretnutie, ale podceníte následné aktivity.
Vyhľadajte si nového známeho na kariérnych sociálnych sieťach, pošlite mu osobnú pozvánku (vymyslite niečo, nespoliehajte sa len na preddefinovaný text), dotiahnite Vašu snahu do konca. V e-mailovej správe sa pokúste o stručné zhrnutie: poďakujte za užitočnú konverzáciu a zaujímavé informácie, zhrňte pár vecí, ktoré už odzneli, doplňte prípadne aj pár odkazov k téme, ktorú ste preberali. A máte začiatok nite, z ktorej môže vzniknúť výborná sieť, z ktorej budete benefitovať okamžite, alebo aj o pol roka, o 2 roky bez straty možnosti živého kontaktu.

Keď pletiete sieť, tak pleťte poriadne

Aby ste nového známeho časom nestratili a udržiavali Vašu známosť v „spánkovom režime“, tak sa sem-tam pripomeňte a poskytujte známemu hodnotu, nemateriálnu alebo i materiálnu. Materiálnu – ak si od neho niečo kúpite, využijete ponúkané služby, nemateriálnu – ak mu obohatíte rozhľad a pošlete mu tip/pozvánku na prednášku (o ktorej viete, že ho môže zaujímať) alebo mu pošlete dobrý typ na knihu (ak sa jedná o „knihožrúta“).

Pre podporenie dobrého dojmu, nezabúdajte na originalitu.

„Šťastné a veselé!“ ... vymyslite niečo nápaditejšie

Na narodeniny plánujete ostať opäť len pri: „Všetko naj!“

... Potrápte svoju kreativitu a závity... ako trafiť „klinec po hlavičke“, napríklad i v osobnom prianí premostiť na profesiu, ktorá známeho živí.

Napríklad (ak je známy manažér reštaurácie hotela): Krásny narodeninový deň, Martin! Nech je namiesto preplnených chorvátskych pláží, živo najmä vo Vašej novej terchovskej haluškárni .-)

A teraz na záver zostáva už len jediné: začať :) Fandíme vám!

Zdroje: perfect-world.cz, podnikavazena.cz,unsplash.com