Novinka: OUTPLACEMENT   Viac info

Návod ako zefektívniť náborový proces (časť I.)

Návod ako zefektívniť náborový proces (časť I.)

Martin Straka, 22.11.2017

Buďte pri nábore efektívni a nestrácajte zbytočne čas niečím, čo ste si mohli pripraviť už skôr. Rastúca sila technológií vám pomôže najmä v prvom kole, napríklad môžete vyžiť „big data“ z vášho informačného systému a podľa výsledkov potom vyhodnotiť, koľko uchádzačov musíte osloviť, aby ste zo vzorky našli toho „správneho“. Rovnako si môžete pomôcť videopohovorom, čo už dnes nie je vôbec nezvyčajné. Naopak! Budete trendy.

Aby ste si v náborovom procese uľahčili prácu a boli efektívnejší, skúste týchto pár krokov:

Preverení a spohovorovaní kandidáti na tanieri.

Proces hľadania si môžete skrátiť jednoduchým filtrovaním v ponuke aplikácie CVMANGO, a to nastavením notifikácie (watchdog), ktorá zahlási každého nového kandidáta na vami vybranú pozíciu. Po pohodlnom vyfiltrovaní pozície si už len prezeráte relevantných kandidátov. V prípade, že si niektorého z kandidátov vyberiete, tak pokračujete cez tlačidlo „mám záujem“ a CVMAN ho osloví a predpripraví presne pre vás. Je možné, že kandidáta nájdete aj za pár hodín a nasledujúce kroky už nebudú potrebné. :)

Dôležitým krokom je pútavý inzerát.

Základom úspechu pri hľadaní nového zamestnanca je dobrý kandidát, ktorého pritiahnete zaujímavým inzerátom. Dobrí kandidáti zväčša nehľadajú prácu aktívne, tak si ich musí nájsť váš inzerát. Preto nezabudnite, že dnes sa inzeráty píšu s emóciou, pútavým štýlom, kde uchádzači nemusia čítať dlhokánske riadky s náplňou práce.

Pri zverejňovaní inzerátov na nových zamestnancov využite viac zdrojov.

Viaczdrojovosť informačných kanálov vám v tomto kroku pomôže efektívnejšie získať viac druhov osobností, možno dvojnásobne viac životopisov. Nesústreďte sa len na jeden kanál, rozhoďte siete na rôzne internetové portály, prípadne oslovte vysokoškolské inštitúcie a siahnite po mladých ľuďoch. Tento krok vám pomôže vyžmýkať z jedného náboru čo najviac! Možno nájdete oveľa viac „talentov“, ako ste očakávali a obsadíte aj iné pozície.

Ak máte pocit alebo zo skúseností viete, že na vašu ponuku práce reagovalo málo kandidátov, požiadajte o pomoc profesionálne personálne agentúry.

Tým, že oslovíte profesionálov z agentúry, ktorým ležia na stole hromady dobrých kandidátov, si zvýšite šance na úspešné nájdenie nového zamestnanca a výrazne zefektívnite náborové kolá. Vďaka týmto profesionálom sa dostanete k väčšej škále rôznych kandidátov a pravdepodobne to budú naozaj šikovní ľudia, ktorí hľadajú pridanú hodnotu aj za náplňou práce.

náborový_poces

 Prichystajte si kandidátov, aby bol osobný pohovor svižnejší a nestratil na dynamike.

Poproste uchádzačov prostredníctvom e-mailu alebo telefonického rozhovoru, aby si pripravili (prípadne vám poslali) zoznam ich najvýznamnejších výsledkov a ocenení, ktoré s pozíciou nejako súvisia. V prípade, že ocenenia naozaj dostanete dopredu alebo na osobnom pohovore, tak sa dialóg s kandidátom nezastaví. Nebude totiž otázkou zaskočený a pripravenú odpoveď vám povie bez toho, aby znel váš rozhovor ošemetne a stresujúco. Všetko pôjde hladko...

Náš TIP: Čo ak ste dostali naozaj skvelý životopis a máte strach, aby vám potenciálny zamestnanec neušiel?

V situácii, kedy ste ako recruiter obdržali skutočne výborný životopis, by ste mali postupovať podľa „pravidla“ 1-2-3. Výrazného kandidáta by ste nemali nechať čakať a už do 1. dňa sa pokúsiť osloviť ho. Je potrebné, aby ste vyjadrili váš záujem a naštartovali recruiterský proces. Na 2. deň obvolajte ďalších 2 alebo 3 uchádzačov, ktorí sa vám najviac pozdávali. Na 3. deň by ste mali s tými najlepšími absolvovať prvé osobné stretnutie. V ideálnom prípade nasleduje podpísanie zmluvy, a to do 2 týždňov.

Ako viesť pohovor? Ako klásť otázky?... Ďalšie tipy ako byť pri recruiterskom rozhovore efektívny vám prinesieme v ďalšej časti.

 

Zdroj: ibispartner.sk, unsplash.com

Martin Straka
Martin Straka
Recruitment je pre mňa neustále objavovanie. Od roku 1999 denne nadväzujem nové kontakty a získavam nové znalosti, ktoré ma inšpirujú. Sled udalostí ma priviedol práve k tejto profesii, ktorá ma zaviedla na miesta, kam by som sa inak nedostal. Obzvlášť som hrdý na projekt CvMango, ktorý spája moderné trendy technologického recruitingu s nenahraditeľným ľudským „dotykom“.